Yasam Kocunuz Uplifers’tan Explore Up Önerisi: FONLABENI

fonlabeni-banner

Girişimcilik dünyası farklı oluşumlarla kabuk değiştirirken, girişimciler için de fırsatlar her geçen gün artıyor. Dünya’da ve Türkiye’de, özellikle genç yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği projeler arasında ise web projeleri var.

Uplifers olarak keşiflerimiz arasında, hoşunuza gidebilecek ya da işinize yarayabilecek bu projelere de yer verme kararı aldık. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de farklı alanlarda hızlı çıkışlar yapan, birbirinden farklı ve yaratıcı web projelerine yer veriyor olacağız.

Fonlabeni.com da, Türkiye’de az sayıda olan en yaratıcı web projelerinden bir tanesi. Fonlabeni’nin amacını kısaca; “bir projesi olan fakat bunu hayata geçirecek finansal kaynağa sahip olmayan girişimcilere sesini duyurma ve projesi için gerekli olan finansal yatırımı toplama olanağı vermek.” olarak özetleyebiliriz.

FonlaBeni’nin dünyadaki örnekleri “crowdfunding” yani “kitlesel fon” platformu olarak çalışıyor ve hayallerinizi gerçekleştirmek için yararlanabileceğiniz oluşumların ilk sıralarında bu platformlar yer alıyor. Dünyada hızla yayılan bir oluşum olan crowdfunding, FonlaBeni ile Türkiye’de de mevcut hale geldi. Yaşamının merkezinde proje olan herkes bu yazıyı dikkatle okumalı!

web-sayfası-fonlabeni1

Hepimiz farklı şeyler yapmanın hayaliyle yaşasak da çok azımız bunu başarabilir. Projelerimizi hayata geçirmek istediğimizde karşımıza çıkan engellerin çoğalması, motivasyonumuzu kaybetmemize neden olur. Projenin yapım sürecinde ağır işleyen bürokratik yapılar bizi projelerden soğutur. İşte bu nedenle hepimizin, projelerimizi hayata geçirmek için alternatif çözümlere ihtiyacı vardır.

“Biraz araştırınca benzer düşüncelere sahip olan insanların bir araya geldiğini ve bu sorunu çözmek için yeni oluşumlar başlattıklarını fark ettik. Alternatif proje yapmanın yollarını gökte ararken internette bulduk.” diyor FonlaBeni ekibi.  Eğer yaratıcı ve özgün bir fikri hayata geçirmek istiyor ya da insanlara farklı deneyimler yaşatmak istiyorsanız FonlaBeni, projeleriniz için uygun bir platform olabilir.

community-funding

FonlaBeni nedir?

FonlaBeni, proje yapmaya ve girişimciliğe yeni bir anlayış getiren bir crowdfunding platformu. “Crowdfunding” kavramının Türkçe karşılığı “kitlesel fon” anlamına geliyor. Projeye ilgi duyuyorsanız, onun bir parçası olmalı ve desteklemelisiniz. Karşılığında da hiçbir yerde bulamayacağınız özel armağanlar edinebilirsiniz. Aslında bize hiç de uzak olmayan bir anlayış; imece usulü ile dünya kadar iş başarmış bir toplum olarak tam da aradığımız fırsat olabilir.

FonlaBeni’de işler nasıl yürüyor?

Proje yapmak isteyen herkes siteye üye olup ya da Facebook hesabıyla bağlanıp profil sayfasını ve projesini oluşturabiliyor. Projelerin uyması gereken kurallar site üzerinde net bir şekilde açıklanmış. “Olmazsa Olmazlar başlığı altında bu kuralları bulabiliyorsunuz. Projeniz onaylanırsa yayına giriyor ve destek toplamaya başlıyorsunuz. Projenizin bir fon hedefi ve bir proje son tarihi olmalı. Projeniz için ihtiyacınız olan fon hedefinizi 60 gün içerisinde yakalamalısınız.

fonlabeni

Projeniz hedefine ulaşmazsa, destekler sahiplerine iade ediliyor. Risk almadan projelere destek olmuş oluyorsunuz yani. Ayrıca, projelere destek aramak için herhangi bir ücret de ödemeniz gerekmiyor. Projeleri desteklemek isterseniz, yine Facebook hesabınızla siteye giriş yapabilir ve istediğiniz projeye kredi kartınız ile ödeme yaparak destek olabilirsiniz. Ödeme sistemi olarak dünyanın en güvenilir ödeme sistemlerinden biri olan PayPal tercih edilmiş ve projelere destek olmak kolaylaştırılmış.

Hangi projeler destek toplayabilir?

Sitede birçok kategoride proje yapılabiliyor. Sanat, teknoloji, film ve video, fotoğraf, dans, müzik… Projeniz kategorilerle uyumlu değilse de üzülmeye gerek yok, projeniz “diğer” kategorisinde yer alabiliyor. Proje yapmak isteyen herkese video çekim desteği de veriliyor. Proje videonuz projenizin başarılı olabilmesi için oldukça önemli bir işlev üstleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir…

Sitede fon toplamaya devam eden projeler Nöbetçi Kütüphane, Çikolatadan Heykeller, TabuKıran Fanzin, Hadiseler Diyarı ve II. Uluslararası Adana Tango Festivali… “Nöbetçi Kütüphane”, geceleri açık olan biri kütüphane projesi… “Çikolatadan Heykeller” yaratıcısının Türkiye’nin ve dünyanın en önemli çikolata ustalarından Yiğit Zeyneloğlu’nun olduğu bir proje. Çikolatadan büst armağanı var ki, kaçırılmaz.

çikolatadan-heykeller1hadiseler-diyarı1

adana-tango-festivalinöbetçi-kütühane

Hadiseler Diyarı İzmir’den gelen bir internet dizisi projesi. 2. Uluslararası Adana Tango Festivali için de site üzerinden fon toplanmaya başlandı. Projelere destekleyici olarak harika armağanlar kazanmanız mümkün. Örneğin; tango festivali için destekleyici olduğunuzda tango eğitimi almak ve festival gecelerinin birinde dans edip ünlü dansçılarla hatıra fotoğrafı çektirmek gibi ilgi çekici armağanların sizleri bekliyor. TabuKıran Fanzin ise bağımsız bir yayıncılık projesi. Özgün ve yaratıcı proje vidosu ile ön plana çıkıyor.

Son olarak…

Projenin ana fikri yukarıda da anlattığımız birçok şeyin yanı sıra çok basit bir temele dayanıyor. Atasözleriyle özetleyecek olursak; Bir elin nesi var iki elin sesi var, birlikten kuvvet doğar ve damlaya damlaya göl olur bu fikrin temek dayanak noktaları. İşte FonlaBeni bunları hepsinin karışımdan oluşuyor.

Siz de hemen hayalinizdeki projeyi hayata geçirmek için FonlaBeni’de bir proje oluşturun ya da bir projeye destek olarak bir başkasının hayaline ortak olun.

İyilik yapın iyilik bulun!

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşarak, girişimlerinde desteğe ihtiyacı olan insanlara ulaştırabilirsiniz.

YIGIT ZEYNELOGLU “CIKOLATADAN HEYKELLER” PROJESİ İLE BASARILI OLDU

Image

Ekim ayı içerisinde Paris’te düzenlenecek olan “Dünya Çikolata Ustaları” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek olan Yiğit Zeyneloğlu, Fonlabeni‘deki “Çikolatadan Heykeller” projesini başarıyla tamamladı.

Fonlabeni olarak Yiğit Zeyneloğlu‘nu tebrik ediyor,  ”Dünya Çikolata Ustaları“ yarışmasında başarılar diliyoruz.  

FonlaBeni’de Yeni Proje: ARTI -Kısa Film Projesi

Image

FonlaBeni‘de yeni proje heyecanı :)

Proje Yaratıcısı Başak Çiftçi Artı isimli kısa film projesi ile FonlaBeni‘de fon toplamaya başladı. Film trafik ışıklarına yeni bir yapılandırma yapmayı teklif eden öyküsüyle ön plana çıkıyor. Filmin konusu şöyle: 

Üç genç arkadaş bir araya gelir, içlerinden biri tekerlekli sandalye kullanarak yaşamına devam etmektedir. Akıllarına bir fikir gelir ve hep birlikte hayata geçirmek için çabalarlar. Trafik ışıklarına bir yenisini daha ekleyip, engelli bireylerin de yaya olarak trafikte olduklarına dikkat çekeceklerdir. Aynı zamanda bu ışık engelli bireyler için artı süre anlamına da gelecektir.

Küçük led lambalardan yaptıkları bir ışığı ve aydınger kağıdın üzerine çizilmiş bir resmi kullanarak engellilerin de trafikte var olduğunu gösteren yeni bir trafik lambası yaparlar. Şehirde bir nokta belirleyip bu ışığı trafik lambasına yerleştirirler. Karşıya geçerken süre sıkıntısı yaşayabilecek engelli bireyler için alternatif bir trafik ışık sistemi yaratmış olurlar.

Artı filminin ekibine bu keyifli kısa film yolculuğunda başarılar diliyor, proje yaratıcısı Başak Çiftçi’nin desteğinizi beklediğini hatırlatıyoruz.

 

“2023″ Başarılı Yolculuğuna Devam Ediyor

FonlaBeni desteğiyle gerçekleşen ilk kısa film projesi olan 2023 50. Altın Portakal Kısa Film yarışmasında finalde yarışıyor. Yılın en iyi kısa filmlerinin katıldığı bu yarışmada FonlaBeni desteğiyle gerçekleşen bir filmin bulunması mutluluk verici.

FonlaBeni olarak kendimizi de film ekibinin bir parçası sayıyor, filmin yapımcısını, yönetmenini ve ekibini kutluyoruz. Görsel

Dans, Edebiyat, Sinema ve Teknoloji projeleri FonlaBeni’de :)

FonlaBeni yeni projelerle crowdfunding sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Dans, edebiyat, sinema ve teknoloji projelerimiz fon toplamaya devam ediyor.

Casa De La Dazna Dans Evi tarafından oluşturulan II.Uluslararası Adana Tango Festivali projesi, Adana’da şehrin farklı mekanlarında gerçekleşecek dans gösterileri için destek bekliyor. Dans eğitimi almak, ünlü dansçılarla fotoğraf çektirmek ve festivale özel üretilen yaratıcı armağanlar kazanmak içi proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Pembe Vosvos uzun metraj sinema filmi projesi… Proje fon hedefine ulaşırsa siz de rol hedefinize ulaşabilirsiniz. Filme destek olanlar aynı zamanda oyuncu olarak yer alma şansına sahip. Ne kadarlık bir destek karşılığında filmde rol aldığınızı öğrenmek için proje sayfasını ziyaret edin!

TabuKıran Fanzin genç ve ytenekli bir grup yazar arkadaşın el birliğiyle çıkardıkları özgün bir yayın. Proje yayına girdiği ilk saatlerde fon hedefinin %10′una ulaştı. Kalemine güvenen destekleyiciler TabuKıran Fanzin ekibi ile iletişime geçebilir ve fanzinde yazılarıyla yer alabilir. Böylece, TabuKıran Fanzin‘in yeni sayısında kapakta adınız olabilir!

Siz bu projelere destek olurken bizler de yeni projeler üzerinde çalışıyor olacağız :)

Görsel