FonlaBeni nedir, nasıl çalısır?

Projeniz Varsa Fonda Biz Varız
FonlaBeni yaratıcı projelere sınırsız fon sağlayan crowdfunding platformudur.

Crowdfunding Nedir?
Bir proje için gereken maddi kaynağın, projeye ilgi duyan insan topluluğundan elde edilmesine crowdfunding denir.

FONLABENİ.com
Proje Yaratıcıları FonlaBeni’de projelerini paylaşıyor, arkadaşlarını bir araya getiriyor, projelerini takdir eden insanlardan destek alıyor. Gülümseten projelerle herkesin yaratıcılığı keşfetmesine ve yaratıcılığın bir parçası olmasına olanak sağlıyor. Projeler bağımsız olarak hazırlanıyor, olmak ya da olmamak şartıyla; arkadaşlar, takipçiler ve ödüllerle ilgilenen destekleyiciler tarafından fonlanıyor.

Bağımsız Projeler
Film yapımcıları, müzisyenler, sanatçılar, tasarımcılar ve girişimciler FonlaBeni’de yer alan projelerinin hazırlanmasından, kontrol edilmesinden ve tamamlanmasından sorumludurlar. Vakitlerinin çoğunu proje sayfaları inşa etmeye, kişisel videolar hazırlamaya ve önerecekleri ödüller konusunda beyin fırtınası yapmaya ayırırlar.

Ödüller, proje sonunda ortaya çıkan ürünlerin sınırlı erişim hakkını kazanmak, bir kopyasını almak,  ya da projeyle ilgili deneyimler elde etmek gibi şeyler olabilir. Bu durum bir ürünü doğrudan satın almaktan çok farklıdır.

FonlaBeni’de yapılan asla hazır bir ürünün satışı değildir. Başlangıçta yalnızca birer hayal olan projeler, fonlandıkça gerçek yaşama doğru yola çıkar.

Kısaca; proje yaratıcılarının hayalleri gerçek oluyor, siz de bu gerçekleri ödüllere dönüştürmüş oluyorsunuz.

FonlaBeni Nasıl Çalışır

Proje yaratıcıları, proje sayfaları oluşturarak, gerçekleştirmek istedikleri projeleri duyururlar. Projeleri için bir tarih aralığı ve fon hedefi belirlemiş olurlar. Projeler en fazla 60 gün boyunca destekleyiciler tarafından fonlanır. Projenin fon hedefini yakalaması durumunda toplanan para proje yaratıcısının hesabına aktarılır.

Proje yaratıcısı aldığı para karşılığında, destekleyicilerin de istemesi durumunda, yaratıcı armağanlar vererek, kendilerini destekleyen insanlara teşekkürlerini sunmuş olur.

Proje fon hedefine ulaşamadığı takdirde toplanan para projeyi destekleyen insanlara iade edilir.

Yasam Kocunuz Uplifers’tan Explore Up Önerisi: FONLABENI

fonlabeni-banner

Girişimcilik dünyası farklı oluşumlarla kabuk değiştirirken, girişimciler için de fırsatlar her geçen gün artıyor. Dünya’da ve Türkiye’de, özellikle genç yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği projeler arasında ise web projeleri var.

Uplifers olarak keşiflerimiz arasında, hoşunuza gidebilecek ya da işinize yarayabilecek bu projelere de yer verme kararı aldık. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de farklı alanlarda hızlı çıkışlar yapan, birbirinden farklı ve yaratıcı web projelerine yer veriyor olacağız.

Fonlabeni.com da, Türkiye’de az sayıda olan en yaratıcı web projelerinden bir tanesi. Fonlabeni’nin amacını kısaca; “bir projesi olan fakat bunu hayata geçirecek finansal kaynağa sahip olmayan girişimcilere sesini duyurma ve projesi için gerekli olan finansal yatırımı toplama olanağı vermek.” olarak özetleyebiliriz.

FonlaBeni’nin dünyadaki örnekleri “crowdfunding” yani “kitlesel fon” platformu olarak çalışıyor ve hayallerinizi gerçekleştirmek için yararlanabileceğiniz oluşumların ilk sıralarında bu platformlar yer alıyor. Dünyada hızla yayılan bir oluşum olan crowdfunding, FonlaBeni ile Türkiye’de de mevcut hale geldi. Yaşamının merkezinde proje olan herkes bu yazıyı dikkatle okumalı!

web-sayfası-fonlabeni1

Hepimiz farklı şeyler yapmanın hayaliyle yaşasak da çok azımız bunu başarabilir. Projelerimizi hayata geçirmek istediğimizde karşımıza çıkan engellerin çoğalması, motivasyonumuzu kaybetmemize neden olur. Projenin yapım sürecinde ağır işleyen bürokratik yapılar bizi projelerden soğutur. İşte bu nedenle hepimizin, projelerimizi hayata geçirmek için alternatif çözümlere ihtiyacı vardır.

“Biraz araştırınca benzer düşüncelere sahip olan insanların bir araya geldiğini ve bu sorunu çözmek için yeni oluşumlar başlattıklarını fark ettik. Alternatif proje yapmanın yollarını gökte ararken internette bulduk.” diyor FonlaBeni ekibi.  Eğer yaratıcı ve özgün bir fikri hayata geçirmek istiyor ya da insanlara farklı deneyimler yaşatmak istiyorsanız FonlaBeni, projeleriniz için uygun bir platform olabilir.

community-funding

FonlaBeni nedir?

FonlaBeni, proje yapmaya ve girişimciliğe yeni bir anlayış getiren bir crowdfunding platformu. “Crowdfunding” kavramının Türkçe karşılığı “kitlesel fon” anlamına geliyor. Projeye ilgi duyuyorsanız, onun bir parçası olmalı ve desteklemelisiniz. Karşılığında da hiçbir yerde bulamayacağınız özel armağanlar edinebilirsiniz. Aslında bize hiç de uzak olmayan bir anlayış; imece usulü ile dünya kadar iş başarmış bir toplum olarak tam da aradığımız fırsat olabilir.

FonlaBeni’de işler nasıl yürüyor?

Proje yapmak isteyen herkes siteye üye olup ya da Facebook hesabıyla bağlanıp profil sayfasını ve projesini oluşturabiliyor. Projelerin uyması gereken kurallar site üzerinde net bir şekilde açıklanmış. “Olmazsa Olmazlar başlığı altında bu kuralları bulabiliyorsunuz. Projeniz onaylanırsa yayına giriyor ve destek toplamaya başlıyorsunuz. Projenizin bir fon hedefi ve bir proje son tarihi olmalı. Projeniz için ihtiyacınız olan fon hedefinizi 60 gün içerisinde yakalamalısınız.

fonlabeni

Projeniz hedefine ulaşmazsa, destekler sahiplerine iade ediliyor. Risk almadan projelere destek olmuş oluyorsunuz yani. Ayrıca, projelere destek aramak için herhangi bir ücret de ödemeniz gerekmiyor. Projeleri desteklemek isterseniz, yine Facebook hesabınızla siteye giriş yapabilir ve istediğiniz projeye kredi kartınız ile ödeme yaparak destek olabilirsiniz. Ödeme sistemi olarak dünyanın en güvenilir ödeme sistemlerinden biri olan PayPal tercih edilmiş ve projelere destek olmak kolaylaştırılmış.

Hangi projeler destek toplayabilir?

Sitede birçok kategoride proje yapılabiliyor. Sanat, teknoloji, film ve video, fotoğraf, dans, müzik… Projeniz kategorilerle uyumlu değilse de üzülmeye gerek yok, projeniz “diğer” kategorisinde yer alabiliyor. Proje yapmak isteyen herkese video çekim desteği de veriliyor. Proje videonuz projenizin başarılı olabilmesi için oldukça önemli bir işlev üstleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir…

Sitede fon toplamaya devam eden projeler Nöbetçi Kütüphane, Çikolatadan Heykeller, TabuKıran Fanzin, Hadiseler Diyarı ve II. Uluslararası Adana Tango Festivali… “Nöbetçi Kütüphane”, geceleri açık olan biri kütüphane projesi… “Çikolatadan Heykeller” yaratıcısının Türkiye’nin ve dünyanın en önemli çikolata ustalarından Yiğit Zeyneloğlu’nun olduğu bir proje. Çikolatadan büst armağanı var ki, kaçırılmaz.

çikolatadan-heykeller1hadiseler-diyarı1

adana-tango-festivalinöbetçi-kütühane

Hadiseler Diyarı İzmir’den gelen bir internet dizisi projesi. 2. Uluslararası Adana Tango Festivali için de site üzerinden fon toplanmaya başlandı. Projelere destekleyici olarak harika armağanlar kazanmanız mümkün. Örneğin; tango festivali için destekleyici olduğunuzda tango eğitimi almak ve festival gecelerinin birinde dans edip ünlü dansçılarla hatıra fotoğrafı çektirmek gibi ilgi çekici armağanların sizleri bekliyor. TabuKıran Fanzin ise bağımsız bir yayıncılık projesi. Özgün ve yaratıcı proje vidosu ile ön plana çıkıyor.

Son olarak…

Projenin ana fikri yukarıda da anlattığımız birçok şeyin yanı sıra çok basit bir temele dayanıyor. Atasözleriyle özetleyecek olursak; Bir elin nesi var iki elin sesi var, birlikten kuvvet doğar ve damlaya damlaya göl olur bu fikrin temek dayanak noktaları. İşte FonlaBeni bunları hepsinin karışımdan oluşuyor.

Siz de hemen hayalinizdeki projeyi hayata geçirmek için FonlaBeni’de bir proje oluşturun ya da bir projeye destek olarak bir başkasının hayaline ortak olun.

İyilik yapın iyilik bulun!

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşarak, girişimlerinde desteğe ihtiyacı olan insanlara ulaştırabilirsiniz.

YIGIT ZEYNELOGLU “CIKOLATADAN HEYKELLER” PROJESİ İLE BASARILI OLDU

Image

Ekim ayı içerisinde Paris’te düzenlenecek olan “Dünya Çikolata Ustaları” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek olan Yiğit Zeyneloğlu, Fonlabeni‘deki “Çikolatadan Heykeller” projesini başarıyla tamamladı.

Fonlabeni olarak Yiğit Zeyneloğlu‘nu tebrik ediyor,  ”Dünya Çikolata Ustaları“ yarışmasında başarılar diliyoruz.  

FonlaBeni’de Yeni Proje: ARTI -Kısa Film Projesi

Image

FonlaBeni‘de yeni proje heyecanı :)

Proje Yaratıcısı Başak Çiftçi Artı isimli kısa film projesi ile FonlaBeni‘de fon toplamaya başladı. Film trafik ışıklarına yeni bir yapılandırma yapmayı teklif eden öyküsüyle ön plana çıkıyor. Filmin konusu şöyle: 

Üç genç arkadaş bir araya gelir, içlerinden biri tekerlekli sandalye kullanarak yaşamına devam etmektedir. Akıllarına bir fikir gelir ve hep birlikte hayata geçirmek için çabalarlar. Trafik ışıklarına bir yenisini daha ekleyip, engelli bireylerin de yaya olarak trafikte olduklarına dikkat çekeceklerdir. Aynı zamanda bu ışık engelli bireyler için artı süre anlamına da gelecektir.

Küçük led lambalardan yaptıkları bir ışığı ve aydınger kağıdın üzerine çizilmiş bir resmi kullanarak engellilerin de trafikte var olduğunu gösteren yeni bir trafik lambası yaparlar. Şehirde bir nokta belirleyip bu ışığı trafik lambasına yerleştirirler. Karşıya geçerken süre sıkıntısı yaşayabilecek engelli bireyler için alternatif bir trafik ışık sistemi yaratmış olurlar.

Artı filminin ekibine bu keyifli kısa film yolculuğunda başarılar diliyor, proje yaratıcısı Başak Çiftçi’nin desteğinizi beklediğini hatırlatıyoruz.

 

“2023″ Başarılı Yolculuğuna Devam Ediyor

FonlaBeni desteğiyle gerçekleşen ilk kısa film projesi olan 2023 50. Altın Portakal Kısa Film yarışmasında finalde yarışıyor. Yılın en iyi kısa filmlerinin katıldığı bu yarışmada FonlaBeni desteğiyle gerçekleşen bir filmin bulunması mutluluk verici.

FonlaBeni olarak kendimizi de film ekibinin bir parçası sayıyor, filmin yapımcısını, yönetmenini ve ekibini kutluyoruz. Görsel

Dans, Edebiyat, Sinema ve Teknoloji projeleri FonlaBeni’de :)

FonlaBeni yeni projelerle crowdfunding sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Dans, edebiyat, sinema ve teknoloji projelerimiz fon toplamaya devam ediyor.

Casa De La Dazna Dans Evi tarafından oluşturulan II.Uluslararası Adana Tango Festivali projesi, Adana’da şehrin farklı mekanlarında gerçekleşecek dans gösterileri için destek bekliyor. Dans eğitimi almak, ünlü dansçılarla fotoğraf çektirmek ve festivale özel üretilen yaratıcı armağanlar kazanmak içi proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Pembe Vosvos uzun metraj sinema filmi projesi… Proje fon hedefine ulaşırsa siz de rol hedefinize ulaşabilirsiniz. Filme destek olanlar aynı zamanda oyuncu olarak yer alma şansına sahip. Ne kadarlık bir destek karşılığında filmde rol aldığınızı öğrenmek için proje sayfasını ziyaret edin!

TabuKıran Fanzin genç ve ytenekli bir grup yazar arkadaşın el birliğiyle çıkardıkları özgün bir yayın. Proje yayına girdiği ilk saatlerde fon hedefinin %10′una ulaştı. Kalemine güvenen destekleyiciler TabuKıran Fanzin ekibi ile iletişime geçebilir ve fanzinde yazılarıyla yer alabilir. Böylece, TabuKıran Fanzin‘in yeni sayısında kapakta adınız olabilir!

Siz bu projelere destek olurken bizler de yeni projeler üzerinde çalışıyor olacağız :)

Görsel

FonlaBeni destegiyle gerçeklesen ilk kısa film olan 2023 ödül aldı :)

GörselFonlaBeni desteğiyle gerçekleştirilen ilk kısa film olan 2023 Ankara Tabip Odası’nın düzenlediği yarışmadan birincilik ödülü kazandı.

Proje yaratıcısı Mustafa Polat filmin yapım maliyetlerini karşılamak için FonlaBeni’de proje oluşturdu. Fon hedefi 1000 TL olan ve arkadaşlarına yaratıcı armağanlar vererek bu parayı toplamayı başaran Mustafa POlat filmin çekimlerini tamamlayıp yarışmaya yollamıştı.

FonlaBeni olarak yapımına destek olduğumuz bir projenin ödüllendirilmesi bizleri de çok mutlu etti. Mustafa Polat’ı ve filmin ekibini ve yönetmenini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Yeni kısa film projelerinde buluşmak dileğiyle.

Fonlabeni.com: Online İnkübasyon Platformu

Görsel

Dahiyane bir fikriniz var. Bu fikirle müthiş proje, dizayn veya buluş ortaya koyacaksınız. Ancak projenizin finansal desteğini tek başınıza sağlayamıyorsunuz. Ayrıca girişimcilik yarışmalarımelek yatırımcılar ya da venture capital şirketleriyle görüşecek vaktiniz ve şansınız yok. Peki ne yapacaksınız?

Fonlabeni.com, sorunuzun yanıtını veriyor olabilir. Amerika’daki muadiliKickstarter.com‘un klonu olarak yayına geçen site, online inkübasyon platformu şeklinde hizmet veriyor. Projesini hayata geçirmek isteyen girişimci, tasarlayacağı ürünü, dizaynı ya da projeyi anlatıyor ve hayata geçmesi için ihtiyacı olan fon rakamını yazıyor. Ardından fonlabeni.com’a yolluyor. Eğer site projeyi yeterli yaratıcılıkta bulursa yayınlıyor.

Proje sitede yayınlanmaya başladıktan sonra ise süreç şöyle işliyor: girişimi yaratıcı ve inovatif bulan kullanıcılar projenin gerçekleşmesi için fon bağışında bulunuyor. Girişimcinin belirlediği rakama ulaşıldığı taktirde fon, proje sahibine veriliyor. Eğer belirlenen miktar toplanabilirse fonlabeni.com komisyon alıyor. Sitenin koyduğu zaman içerisinde yeterli fon toplanamazsa aynı miktar hiç dokunulmadan bağışçılara geri veriliyor. Özetle, girişimci belirlediği miktarda parayı toplayamazsa ne site ne de girişimci kar elde edebiliyor.

Proje ve fon alımına yeni başlayan sitede şu ana kadar toplam 4 proje sergilenmiş. Uzaya “#geziparkı” yazma girişimi ise, bunların arasında fonu tamamlanan tek proje olarak dikkat çekiyor. Diğer 3 proje için de fon yardımı hala yapılabiliyor.

 

Kaynak: http://eticaretmag.com/fonlabeni-com/

Webrazzi’de Gündem FonlaBeni :)

Crowdfunding veya Türkçe karşılığı ile kitlesel fonlama sistemleri giderek yaygınlaşıyor. Bildiğiniz gibi Kickstarter da bu alandaki en ünlü girişimlerin başında geliyor. Girişimcilerin projelerini hayata geçirebilmek için ihtiyaç duydukları sermayeyi yatırımcılardan değil, kitlesel destekçilerden elde etmesi yöntemi bugüne kadar bazı son derece ilginç projelerin hayata geçmesini sağladı.

Akıllı saat Pebble ve Android tabanlı oyun konsolu Ouyasanıyorum bunların en iyi örnekleri arasında sayılabilir. Dün Kickstarter’da kampanyası başlayan yerli oyun girişimi Monochroma‘yı da unutmayalım.

Aynı model Türkiye’de de çalışabilir mi? Bu konunun ülkemizde yasalarca açık ve net olarak tanımlanamamış olması bazı sıkıntılara neden olsa da, bu durum girişimcileri durduramıyor. Bunun son örneği de Akın Topal ve Mehmet Topal’ın hayata geçirdikleri Fonlabeni.

Bugüne kadar 3 projenin başarılı bir şekilde kitlesel olarak fonlandığı Fonlabeni hakkında girişimcilerden bilgi aldık…

Fonlabeni

Türkiye’nin en yaratıcı kitlesel fonlama platformu olma amacıyla yola çıkan Fonlabeni, yaklaşık 1 yıllık bir ön çalışmanın sonucunda ortaya çıkmış. Mart ayından beri ise proje kabul etmeye başlamış durumda. Oldukça yeni bir platform olmasına rağmen şu ana kadar 3 projenin fonlaması da tamamlanmış durumda.

Notalarla Yolculuk isimli bir konser ve İki Bin Yirmi Üç adlı bir kısa filmin yanı sıra ARKYD 100 uydusu ile uzaya #geziparkı yazmayı hedefleyen bir proje fonlaması tamamlanan projeler. Bunların dışında şu anda sitede fonlaması devam eden diğer projeler de yer alıyor.

Fonlabeni

Adana’da yerleşmiş bir şirket tarafından başlatılan Fonlabeni’nin ilk projeleri de doğal olarak bu ilden gelmiş fakat girişimciler internetin avantajı ile merkezin neresi olduğunun önemi olmadığını belirterek, Fonlabeni’nin kısa sürede tüm Türkiye’ye yayılmasını beklediklerini söylüyorlar.

Fonlabeni’nin sadece girişimcileri değil avukatları ve mali müşavirleri de oldukça yoğun bir tempo ile çalışıyorlar. Türkiye de kitlesel fonlamaya yönelik sağlıklı bir mevzut olmamasına rağmen şu anda bulundukları durumda yasal sınırlar içerisinde çözümler üretmeyi başarmış durumdalar. Şu anda bu nedenle girişim para kazanmıyor fakat girişimcilerin öncelikli amacı Fonlabeni’den gelir elde etmek olmadığı için bu da onlar için ciddi bir sorun oluşturmuyor.

Fonlabeni

Çoğu kitlesel fonlama platformunda olduğu gibi Fonlabeni’de de proje sayfaları son derece önemli. Proje sahipleri bu sayfaları oluşturmaya ve destekleyenlere sunacaklarını belirlemeye oldukça özen gösteriyorlar.

Kitlesel fonlama Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine çok önemli bir dinamizim kazandırma potansiyeline sahip fakat yolun henüz çok başındayız. Fakat umuyoruz ki bu tip girişimler yaygınlaştıkça hem girişimciler, hem destekleyenler, hem de bu konularda düzenlemeleri yapmakla yükümlü görevliler üzerlerine düşeni  yapacaklar ve Türkiye girişimcilik ekosistemini daha da güzel bir seviyeye taşıyacaklardır…

Kaynak: http://www.webrazzi.com/2013/07/11/fonlabeni-com/