EZGİSU VE MUSTAFA EVLENİYOR!

FonlaBeni’de hayırlı bir projemiz var. Ezgisu ve Mustafa evlenmeye karar verdiler ve FonlaBeni’de projeye başladılar. Evlilik süresince karşılarına çıkan masrafların çokluğundan düğün hediyesi olarak hazırlayacakları video için sizlerden destek istiyorlar.

Ezgisu ve Mustafa 11 Kasım 2013’te tanışmışlar ve birbirleri için yaratıldıklarını anlamışlar. Vakit kaybetmeden nişan yapmaya karar vermişler ve 1 Şubat’ta yüzükleri takarak aşklarını taçlandırmışlar. 27 Eylül 2014′te evlenmeye karar verdikten sonra başlamışlar evlilik hazırlıklarına fakat ufak tefek bir sürü şey derken masraflar almış başını gitmiş.

 Hayallerinden vazgeçecek değiller ya! Akıllarında bir düğün klibi hazırlamak varmış. FonlaBeni’de proje yaparak bu miktarı topluluk fonlaması ile karşılamaya karar vermişler.

Proje yaratıcılarının sesine kulak vermek isterseniz; “her şey çok pahalı… çok masraf yapınca bazı şeyleri atlamak zorunda kaldık. Hep hayalimiz olan bu mutlu günde küçük bir filmimiz olsun istedik ve bunu gerçekleştirebilmek için yardımlarınıza ihtiyacımız var” diyorlar. Hayatlarının en mutlu günlerinde hazırlanacak olan bu videoya destek olanlar için sürpriz armağanlar da hazırlamışlar.

Projelerini bir de kendilerinden dinlemek ve izlemek isterseniz video bağlantı adresi aşağıda;
http://y2u.be/4_GRzZIjBbc

Proje sayfasını ziyaret etmek ve destek olmak İçin aşağıdaki bağlantı adresini tıklayabilirsiniz;
http://bit.ly/1tp3RUm

PAPER CHESS DESTEK BEKLİYOR

FonlaBeni’de harika bir proje daha, Paper  Chess Design Project! Proje yayına girdikten 10 gün sonra fon hedefinin %25‘ine ulaşmayı başardı. Proje detaylarına biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Koray ve Uğur, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı okuyan iki arkadaş. Okul projelerini topluluk fonlamasıyla hayata geçirmeye karar vermişler. Projeleri geri dönüştürülebilir malzemeden satranç tasarımları.


Chess Times tasarımında siyahlar ve beyazlar yerine taraflar manşetlerden ve düz metinler olarak birbirlerine üstünlük kurmaya çalışıyorlar. Satranç takımının en ön plana çıkan özellikleri ise geri dönüşümlü malzemeden olması ve aynı zamanda oyuncular nostaljik bir deneyim sunması. 


Chess Set ise modern hatlara sahip ve portatif olarak tasarlanmış bir set. Maket kartonundan oluşuyor bütün proje ve taşların ince olması sayesinde taşları birbirinin içine geçebiliyor. Bu sayede çok az yer kaplıyor, rahat taşınıyor ve çok hafif.


Proje yaratıcıları günlük hayatta satranca daha fazla yer açmak için çevreci ve yaratıcı bir yaklaşımla hazırladıkları projelerine destek bekliyor. Projeye destek olanlara da armağan olarak hazırladıkları satranç takımlarını gönderiyorlar.

Türkiye’de maker hareketinin giderek büyümesi sevindirici. İnsanlar harika projeler üretmek için bir araya geliyor. Projelerin finanse edilmesi sırasında da FonlaBeni.com “maker”lar için önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Chess Set ve Chess Times isimli satranç tasarımlarını yakından incelemek ve projeye destek olmak için bağlantı adresini ziyaret edebilirsiniz. http://www.fonlabeni.com/p/paperchess

Kampanya videosunu izlemek için aşağıdaki bağlantı adresini tıklayabilirsiniz;
Paper Chess Design Project

Proje yaratıcılarına başarılar diliyoruz!

MERAKLI MAYMUN PROJESİ BAŞARILI OLDU

Türkiye’nin en yaratıcı topluluk fonlaması platformu sloganıyla yola çıkan FonlaBeni’de bir proje daha başarılı oldu. Proje yaratıcısı Çağan Çelik, http://www.evrimagaci.org/ sitesi için daha profesyonel videoları daha sık çekebilmek adına ekipman destek projesi başlattı. Meraklı Maymun Ekipman Destek Projesi fon hedefine kısa zamanda ulaştı ve bitime yaklaşık bir hafta kala hedefinin üzerinde fon toplamayı başardı.

Twitter’da 6600’ün üzerinde takipçisi olan Facebook sayfaları 242.000’in üzerinde beğeni alan topluluk projesi için 800 TL fon hedefi beklerken 1328 TL toplayarak %166 başarıya ulaştı. 20 destekleyici ile fon hedefine ulaşan ve başarılı olan Meraklı Maymun Ekipman Destek Projesi ile FonlaBeni’deki başarılı proje sayısı 30’u geçti.

Evrim Ağacı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji ve Genetik Topluluğu (ODTÜ BİYOGEN) ile birlikte görev yapmakta olan, popüler ve akademik bir topluluk. 5 Kasım 2010 tarihinde kurulan oluşum akademi ile popüler bilim arasında bir köprü kurduğu için geniş bir kitle tarafından severek takip ediliyor.

Kampanya bilgilerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz;
http://www.fonlabeni.com/p/meraklimaymun

Evrim Ağacı ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantı adresini ziyaret edebilirsiniz;
http://www.evrimagaci.org/

FonlaBeni nedir, nasıl çalısır?

Projeniz Varsa Fonda Biz Varız
FonlaBeni yaratıcı projelere sınırsız fon sağlayan crowdfunding platformudur.

Crowdfunding Nedir?
Bir proje için gereken maddi kaynağın, projeye ilgi duyan insan topluluğundan elde edilmesine crowdfunding denir.

FONLABENİ.com
Proje Yaratıcıları FonlaBeni’de projelerini paylaşıyor, arkadaşlarını bir araya getiriyor, projelerini takdir eden insanlardan destek alıyor. Gülümseten projelerle herkesin yaratıcılığı keşfetmesine ve yaratıcılığın bir parçası olmasına olanak sağlıyor. Projeler bağımsız olarak hazırlanıyor, olmak ya da olmamak şartıyla; arkadaşlar, takipçiler ve ödüllerle ilgilenen destekleyiciler tarafından fonlanıyor.

Bağımsız Projeler
Film yapımcıları, müzisyenler, sanatçılar, tasarımcılar ve girişimciler FonlaBeni’de yer alan projelerinin hazırlanmasından, kontrol edilmesinden ve tamamlanmasından sorumludurlar. Vakitlerinin çoğunu proje sayfaları inşa etmeye, kişisel videolar hazırlamaya ve önerecekleri ödüller konusunda beyin fırtınası yapmaya ayırırlar.

Ödüller, proje sonunda ortaya çıkan ürünlerin sınırlı erişim hakkını kazanmak, bir kopyasını almak,  ya da projeyle ilgili deneyimler elde etmek gibi şeyler olabilir. Bu durum bir ürünü doğrudan satın almaktan çok farklıdır.

FonlaBeni’de yapılan asla hazır bir ürünün satışı değildir. Başlangıçta yalnızca birer hayal olan projeler, fonlandıkça gerçek yaşama doğru yola çıkar.

Kısaca; proje yaratıcılarının hayalleri gerçek oluyor, siz de bu gerçekleri ödüllere dönüştürmüş oluyorsunuz.

FonlaBeni Nasıl Çalışır

Proje yaratıcıları, proje sayfaları oluşturarak, gerçekleştirmek istedikleri projeleri duyururlar. Projeleri için bir tarih aralığı ve fon hedefi belirlemiş olurlar. Projeler en fazla 60 gün boyunca destekleyiciler tarafından fonlanır. Projenin fon hedefini yakalaması durumunda toplanan para proje yaratıcısının hesabına aktarılır.

Proje yaratıcısı aldığı para karşılığında, destekleyicilerin de istemesi durumunda, yaratıcı armağanlar vererek, kendilerini destekleyen insanlara teşekkürlerini sunmuş olur.

Proje fon hedefine ulaşamadığı takdirde toplanan para projeyi destekleyen insanlara iade edilir.

Yasam Kocunuz Uplifers’tan Explore Up Önerisi: FONLABENI

fonlabeni-banner

Girişimcilik dünyası farklı oluşumlarla kabuk değiştirirken, girişimciler için de fırsatlar her geçen gün artıyor. Dünya’da ve Türkiye’de, özellikle genç yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği projeler arasında ise web projeleri var.

Uplifers olarak keşiflerimiz arasında, hoşunuza gidebilecek ya da işinize yarayabilecek bu projelere de yer verme kararı aldık. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de farklı alanlarda hızlı çıkışlar yapan, birbirinden farklı ve yaratıcı web projelerine yer veriyor olacağız.

Fonlabeni.com da, Türkiye’de az sayıda olan en yaratıcı web projelerinden bir tanesi. Fonlabeni’nin amacını kısaca; “bir projesi olan fakat bunu hayata geçirecek finansal kaynağa sahip olmayan girişimcilere sesini duyurma ve projesi için gerekli olan finansal yatırımı toplama olanağı vermek.” olarak özetleyebiliriz.

FonlaBeni’nin dünyadaki örnekleri “crowdfunding” yani “kitlesel fon” platformu olarak çalışıyor ve hayallerinizi gerçekleştirmek için yararlanabileceğiniz oluşumların ilk sıralarında bu platformlar yer alıyor. Dünyada hızla yayılan bir oluşum olan crowdfunding, FonlaBeni ile Türkiye’de de mevcut hale geldi. Yaşamının merkezinde proje olan herkes bu yazıyı dikkatle okumalı!

web-sayfası-fonlabeni1

Hepimiz farklı şeyler yapmanın hayaliyle yaşasak da çok azımız bunu başarabilir. Projelerimizi hayata geçirmek istediğimizde karşımıza çıkan engellerin çoğalması, motivasyonumuzu kaybetmemize neden olur. Projenin yapım sürecinde ağır işleyen bürokratik yapılar bizi projelerden soğutur. İşte bu nedenle hepimizin, projelerimizi hayata geçirmek için alternatif çözümlere ihtiyacı vardır.

“Biraz araştırınca benzer düşüncelere sahip olan insanların bir araya geldiğini ve bu sorunu çözmek için yeni oluşumlar başlattıklarını fark ettik. Alternatif proje yapmanın yollarını gökte ararken internette bulduk.” diyor FonlaBeni ekibi.  Eğer yaratıcı ve özgün bir fikri hayata geçirmek istiyor ya da insanlara farklı deneyimler yaşatmak istiyorsanız FonlaBeni, projeleriniz için uygun bir platform olabilir.

community-funding

FonlaBeni nedir?

FonlaBeni, proje yapmaya ve girişimciliğe yeni bir anlayış getiren bir crowdfunding platformu. “Crowdfunding” kavramının Türkçe karşılığı “kitlesel fon” anlamına geliyor. Projeye ilgi duyuyorsanız, onun bir parçası olmalı ve desteklemelisiniz. Karşılığında da hiçbir yerde bulamayacağınız özel armağanlar edinebilirsiniz. Aslında bize hiç de uzak olmayan bir anlayış; imece usulü ile dünya kadar iş başarmış bir toplum olarak tam da aradığımız fırsat olabilir.

FonlaBeni’de işler nasıl yürüyor?

Proje yapmak isteyen herkes siteye üye olup ya da Facebook hesabıyla bağlanıp profil sayfasını ve projesini oluşturabiliyor. Projelerin uyması gereken kurallar site üzerinde net bir şekilde açıklanmış. “Olmazsa Olmazlar başlığı altında bu kuralları bulabiliyorsunuz. Projeniz onaylanırsa yayına giriyor ve destek toplamaya başlıyorsunuz. Projenizin bir fon hedefi ve bir proje son tarihi olmalı. Projeniz için ihtiyacınız olan fon hedefinizi 60 gün içerisinde yakalamalısınız.

fonlabeni

Projeniz hedefine ulaşmazsa, destekler sahiplerine iade ediliyor. Risk almadan projelere destek olmuş oluyorsunuz yani. Ayrıca, projelere destek aramak için herhangi bir ücret de ödemeniz gerekmiyor. Projeleri desteklemek isterseniz, yine Facebook hesabınızla siteye giriş yapabilir ve istediğiniz projeye kredi kartınız ile ödeme yaparak destek olabilirsiniz. Ödeme sistemi olarak dünyanın en güvenilir ödeme sistemlerinden biri olan PayPal tercih edilmiş ve projelere destek olmak kolaylaştırılmış.

Hangi projeler destek toplayabilir?

Sitede birçok kategoride proje yapılabiliyor. Sanat, teknoloji, film ve video, fotoğraf, dans, müzik… Projeniz kategorilerle uyumlu değilse de üzülmeye gerek yok, projeniz “diğer” kategorisinde yer alabiliyor. Proje yapmak isteyen herkese video çekim desteği de veriliyor. Proje videonuz projenizin başarılı olabilmesi için oldukça önemli bir işlev üstleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir…

Sitede fon toplamaya devam eden projeler Nöbetçi Kütüphane, Çikolatadan Heykeller, TabuKıran Fanzin, Hadiseler Diyarı ve II. Uluslararası Adana Tango Festivali… “Nöbetçi Kütüphane”, geceleri açık olan biri kütüphane projesi… “Çikolatadan Heykeller” yaratıcısının Türkiye’nin ve dünyanın en önemli çikolata ustalarından Yiğit Zeyneloğlu’nun olduğu bir proje. Çikolatadan büst armağanı var ki, kaçırılmaz.

çikolatadan-heykeller1hadiseler-diyarı1

adana-tango-festivalinöbetçi-kütühane

Hadiseler Diyarı İzmir’den gelen bir internet dizisi projesi. 2. Uluslararası Adana Tango Festivali için de site üzerinden fon toplanmaya başlandı. Projelere destekleyici olarak harika armağanlar kazanmanız mümkün. Örneğin; tango festivali için destekleyici olduğunuzda tango eğitimi almak ve festival gecelerinin birinde dans edip ünlü dansçılarla hatıra fotoğrafı çektirmek gibi ilgi çekici armağanların sizleri bekliyor. TabuKıran Fanzin ise bağımsız bir yayıncılık projesi. Özgün ve yaratıcı proje vidosu ile ön plana çıkıyor.

Son olarak…

Projenin ana fikri yukarıda da anlattığımız birçok şeyin yanı sıra çok basit bir temele dayanıyor. Atasözleriyle özetleyecek olursak; Bir elin nesi var iki elin sesi var, birlikten kuvvet doğar ve damlaya damlaya göl olur bu fikrin temek dayanak noktaları. İşte FonlaBeni bunları hepsinin karışımdan oluşuyor.

Siz de hemen hayalinizdeki projeyi hayata geçirmek için FonlaBeni’de bir proje oluşturun ya da bir projeye destek olarak bir başkasının hayaline ortak olun.

İyilik yapın iyilik bulun!

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşarak, girişimlerinde desteğe ihtiyacı olan insanlara ulaştırabilirsiniz.

YIGIT ZEYNELOGLU “CIKOLATADAN HEYKELLER” PROJESİ İLE BASARILI OLDU

Image

Ekim ayı içerisinde Paris’te düzenlenecek olan “Dünya Çikolata Ustaları” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek olan Yiğit Zeyneloğlu, Fonlabeni‘deki “Çikolatadan Heykeller” projesini başarıyla tamamladı.

Fonlabeni olarak Yiğit Zeyneloğlu‘nu tebrik ediyor,  ”Dünya Çikolata Ustaları“ yarışmasında başarılar diliyoruz.  

FonlaBeni’de Yeni Proje: ARTI -Kısa Film Projesi

Image

FonlaBeni‘de yeni proje heyecanı :)

Proje Yaratıcısı Başak Çiftçi Artı isimli kısa film projesi ile FonlaBeni‘de fon toplamaya başladı. Film trafik ışıklarına yeni bir yapılandırma yapmayı teklif eden öyküsüyle ön plana çıkıyor. Filmin konusu şöyle: 

Üç genç arkadaş bir araya gelir, içlerinden biri tekerlekli sandalye kullanarak yaşamına devam etmektedir. Akıllarına bir fikir gelir ve hep birlikte hayata geçirmek için çabalarlar. Trafik ışıklarına bir yenisini daha ekleyip, engelli bireylerin de yaya olarak trafikte olduklarına dikkat çekeceklerdir. Aynı zamanda bu ışık engelli bireyler için artı süre anlamına da gelecektir.

Küçük led lambalardan yaptıkları bir ışığı ve aydınger kağıdın üzerine çizilmiş bir resmi kullanarak engellilerin de trafikte var olduğunu gösteren yeni bir trafik lambası yaparlar. Şehirde bir nokta belirleyip bu ışığı trafik lambasına yerleştirirler. Karşıya geçerken süre sıkıntısı yaşayabilecek engelli bireyler için alternatif bir trafik ışık sistemi yaratmış olurlar.

Artı filminin ekibine bu keyifli kısa film yolculuğunda başarılar diliyor, proje yaratıcısı Başak Çiftçi’nin desteğinizi beklediğini hatırlatıyoruz.

 

“2023″ Başarılı Yolculuğuna Devam Ediyor

FonlaBeni desteğiyle gerçekleşen ilk kısa film projesi olan 2023 50. Altın Portakal Kısa Film yarışmasında finalde yarışıyor. Yılın en iyi kısa filmlerinin katıldığı bu yarışmada FonlaBeni desteğiyle gerçekleşen bir filmin bulunması mutluluk verici.

FonlaBeni olarak kendimizi de film ekibinin bir parçası sayıyor, filmin yapımcısını, yönetmenini ve ekibini kutluyoruz. Görsel

Dans, Edebiyat, Sinema ve Teknoloji projeleri FonlaBeni’de :)

FonlaBeni yeni projelerle crowdfunding sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Dans, edebiyat, sinema ve teknoloji projelerimiz fon toplamaya devam ediyor.

Casa De La Dazna Dans Evi tarafından oluşturulan II.Uluslararası Adana Tango Festivali projesi, Adana’da şehrin farklı mekanlarında gerçekleşecek dans gösterileri için destek bekliyor. Dans eğitimi almak, ünlü dansçılarla fotoğraf çektirmek ve festivale özel üretilen yaratıcı armağanlar kazanmak içi proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Pembe Vosvos uzun metraj sinema filmi projesi… Proje fon hedefine ulaşırsa siz de rol hedefinize ulaşabilirsiniz. Filme destek olanlar aynı zamanda oyuncu olarak yer alma şansına sahip. Ne kadarlık bir destek karşılığında filmde rol aldığınızı öğrenmek için proje sayfasını ziyaret edin!

TabuKıran Fanzin genç ve ytenekli bir grup yazar arkadaşın el birliğiyle çıkardıkları özgün bir yayın. Proje yayına girdiği ilk saatlerde fon hedefinin %10′una ulaştı. Kalemine güvenen destekleyiciler TabuKıran Fanzin ekibi ile iletişime geçebilir ve fanzinde yazılarıyla yer alabilir. Böylece, TabuKıran Fanzin‘in yeni sayısında kapakta adınız olabilir!

Siz bu projelere destek olurken bizler de yeni projeler üzerinde çalışıyor olacağız :)

Görsel